Brownie me boronica

- 80 gr hurma - 2 lugë gjelle vaj kokosi - 1 lugë gjelle ujë - 100 gr bajame - 2 lugë gjelle kakao e zezë - 30 gr fara luledielli - 80 gr boronica Përgatitja Hedhim fillimisht në kombinat hurmat, vajin e kokosit dhe ujin. I përziejmë për disa sekonda. Më pas shtojë bajamet, kakaon, farat dhe boronicat dhe I përziejmë sërish për 40-60 sekonda, derisa të krijohet një masë homogjene. Masën e krijuar e vendosim në një tavë (ku kemi vendosur një letër më parë) dhe e fusim në sobë për 10-15 minuta (në 180-200 gradë).

Continue reading

Biskota me lajthi

Perberesit - 230 gr mielli lajthi (unë mora lajthi dhe I futa në blender për 2 minuta, deris u thërrmuan dhe u krijua masa si miell) - 80 gr sheqer kokosi (mund të përdorni edhe sheqer kaf) - 30 gr fara liri të bluara - 1 lugë caji sode buke - ¼ lugë caji kripë - 120 gr pure molle - 50 gr cokollatë e zezë (e shkrirë) - 2 lugë lajthi të coptuar Përgatitja Në një tas të madh përziejmë mjellin e lajthive, sheqerin, farat e bluara të lirit, sodën dhe kripën. Më pas shtojmë edhe purenë e mollës dhe vazhdojmë I trazojmë mirë. Në një tavë, shtrojmë një letër për pjekje dhe hedhim sipër masën e krijuar, duke e hapur në gjithë tavën. E fusim në sobë për 25 minuta. E nxjerrim nga soba dhe e lemë të ftohet për 20 minuta....

Continue reading

Do të nisësh stërvitjen, por nuk di nga t’ja fillosh? Atëherë lexo këtu!

Aulona të lutem më ndihmo, dua të nis stërvitjen, por nuk di se nga t’ja filloj. Kjo është një nga fjalitë që dëgjoj/lexoj më së shumti. Shumë nga ju, si ato që kanë vendosur me dëshirë e kënaqësi të nisin stërvitjen dhe të bëjnë ndryshimin e madh tek vetja, ashtu edhe pjesa tjetër që edhe pse e kanë marrë vendimin, sërish e kanë me shumë përtesë, kanë një gjë të përbashkët: mungesën e informacionit se nga dhe si t’ja nisin. Prandaj ky artikull do t’ju vijë në ndihmë, duke shpresur t’i jap përgjigje dilemave që keni në lidhje me nisjen e aktivitetit fizik. Lexoni dhe mbani shënime. Por si fillim lexoni këtë: Përse është e rëndësishme të stërvitesh? Sepse, në radhë të parë është e provuar shkencërisht që aktiviteti fizik përmirëson ndjeshëm shëndetin tuaj. Ju ndihmon të...

Continue reading

Intermittent fasting

1. Çfarë është? Intermittent fasting është një lloj regjimi ushqimor gjatë të cilit ushqehesh brënda një harku të caktuar kohor. Nuk është dietë, por një mënyrë për të konsumuar më pak kalori. 2. Çfarë benefitesh ka? - Rënie nga pesha - Funksionim më të mirë të trurit - Nxit rritjen e hormoneve të njëriut (HGH) - Ul nivelin e insulinës, presionin e gjakut dhe kolesterolin 3. Cilët persona nuk mund ta ndjekin? - Vuajnë nga diabeti - Fëmijët, adoleshentët dhe personat mbi 70 vjeç - Femrat shtatzëna ose kanë fëmijën në gji - Kanë probleme me zemrën os veshkat - Kanë patur ose kanë çrregullime në ushqim, si është anorekisa, bulimia ose mbingrënia - Janë nën peshë ose kanë qënë në spital kohët e fundit 4. Çfarë mund të konsumosh gjatë fasting? - Ujë - Çaj ( pa sheqer ) - Kafe ( pa sheqer ) 5. Çfarë mund të konsumosh gjatë kohës...

Continue reading

Pyetjet tuaja mbi palestren marrin pergjigje tani!

Në kaq shumë vite që merrem me fitness, si passion, e gradualisht duke e shndërruar edhe në profesion, kam vënë re që edhe pse informacion ka shumë, sërish ka mjaft paqartësi dhe pyetje. Shumë prej këtyre pyetjeve ju m’I drejtoni edhe mua, prandja unë kam seleksionuar prej pyetjeve më të shpeshta dhe I kam dhënë përgjigje më poshtë. Si të dobësohem? Kjo pyetje mban absolutisht vendin e parë. Ti japësh përgjigje është sa e thjesht, aq edhe e vështirë në të njëjtën kohë. Nëse do të dobësohesh atëherë duhet të mbash regjim të shëndetshëm e të rregullt ushqimor, si dhe të kryesh aktivitet fizik. Rrugë tjetër nuk ka. Ose ka, por do të jetë afatshkurtër. Nuk ekziston asnjë pilulë magjike, asnjë makineri çudibërse që do t’ju dobësojë si me magji. Padiskutim që ekzistojnë produkte, apo trajtime që...

Continue reading

Doni të humbni peshë? Fillojeni duke bërë këtë…

Për të humbur sado pak peshë apo masë dhjamore nga organizmi i tij, çcdokush është i gatshëm të ndërmarrë një sërë masash e të kryejë mjaft ndryshime në regjimin e tij ushqimor. Mirëpo, sado e vështirë të duket, shkenca ka treguar se mjafton ta nisni nga vetëm një veprim… Me siguri edhe ju do të pyesni se çfarë është ky veprim që mund të na kursejë kaq shumë kohë dhe energji… Sipas një studimi të kryer nga Instituti i Kujdesit Shëndetësor Kaiser, në Shtete e Bashkuara të Amerikës ka treguar se mbajtja shënim i ushqimeve që konsumon gjatë vakteve mund të të ndihmojë të humbasësh në peshë. Pse? - Duke mbajtur shënim ushqimet që konsumojmë na bëhet më i lehët koleksionimi i këtyre të fundit. Ne e kemi më të thjeshtë të kuptojmë nëse relisht na nevojiten të gjitha ushqimet...

Continue reading

Ti po dobësohesh, edhe pse peshorja nuk e tregon…

Cila është gjëja e parë që bëjmë çdo mëngjes në periudhëm që jemi në një regjim ushqimor apo dietë? Shkojmë direkt te peshorja për të parë nëse numri është më i vogël a më i madh se dita paraardhëse. E nëse është më i vogël, motivohemi mjaftueshëm për të pasur një ditë më të mirë. Por çfarë kuptimi ka pesha dhe matja e saj? Kur flasim për humbje peshe apo dobësim nënkuptojmë në shumicën e rasteve një trup më të hollë, pa masa dhjamore e me forma të lakuara në zonën e belit, kofshëve, barkut apo krahëve. Ama, ajo që nuk dinit deri më tani është fakti që, dobësimi jo gjithmonë përkthehet në ca kg më pak. Ekziston mundësia që të dobësohesh edhe pa parë ndryshim tek numrat në peshore. Pse? Kjo ndodh kur humbasin masa dhjamore dhe në të...

Continue reading

9 mënyrat se si mund të ulni barkun!

Shpesh herë mund të bëjmë pak humor me miqtë tanë, por karakteristikë për banorët e gadishullit ballkanik është barku i shëndoshë. Një sasi e madhe yndyrnash apo sic e themi në gjuhën e përditshme dhjami grumbullohet në pjesën e barkut ku gjenden njëkohësisht edhe një pjesë e madhe e organeve jetësore si mëlçia, stomaku apo shpretka. Përveçse ana estetike, barku i shëndoshe shkakton edhe një sërë problemesh shëndetësore si sëmundjet metabolike, diabet i llojit të dytë, kancer dhe sëmundje kardiovaskulare. Ç’ka është më e keqja, barku i shëndosh prodhon më shumë hormone të dëmshme dhe mesazherë kimikë se ç’nevojitet në organizmin tonë duke rritur inflamacionin në trupin tonë. Por çfarë e rrit mundësinë e të pasurit bark? - Mungesa e ushtrimeve fizike - Alkooli - Dietë e pasur me yndyrna - Gjenet - Menopauza - Dietë e ulët me protein - Mungesë gjumi - Stresi Dhe...

Continue reading